Technologie budoucnosti

15. ledna 2013 v 21:00 | crazyWolf |  Mozkovna
Výtah do vesmíru.


Nový seriál článků, které vám budou přibližovat různé 'Technologie budoucnosti'. První díl, jak už titulek napovídá, bude o takzvaném výtahu do vesmíru. Nuže, teď již k tomuto tématu.

Asi si někdo říkáte: "Co to je za nesmysl? Výtah do vesmíru?". Že by to byla nějaká velmi vysoká budova, nebo věž, ve které by byl vestavěn výtah? To asi moc nedává smysl a asi by to také bylo velmi nákladné a téměř stoprocentně by se to nemohlo vyplatit.

Řeč je tu však o něčem zcela jiném! Jedná se o jakousi vesmírnou stanici, která se nachází na hranici vesmíru a je k Zemi připevněna jakýmsi lanem. V tuto chvíli, když se ti znalí fyziky zamyslí, nejspíš i přijdou na princip, který by toto umožňoval. Je to vlastně snadné. Ve vesmíru už pár stanic létá, sic ne připevněných pevně k Zemi, ale přesto. K Zemi jsou přitahovány gravitační silou, která je však kompenzována odstředivou silou.

Nějak takto by to mohlo vypadat... :)
(Poměr velikosti Země a délky lana je v animaci zachován)
A teď jen pomyslete, co tím lidstvo získá. Samozřejmě budete moci za relativně nízkou cenu, asi stokrát méně, pohlédnout na Zemi z vesmíru. Vidět ji v celý své kráse tak, jak jste mohli pouze z obrázků. Navíc tam určitě bude spousta dalekohledů, kterými se podíváte na hvězdy v takové kvalitě, jak to pod atmosférou vůbec není myslitelné.

Ale hlavně! Dnešní cesta do vesmíru vypadá tak, že odstartuje raketa, která spotřebuje ohromné množství paliva jen proto, aby se vymanila ze spárů zemské gravitace. Proto se tam tak často nelétá. Ale s tímto výtahem bychom mohli do vesmíru dopravit materiál, ze kterého bychom postavili raketoplán přímo na orbitě, ve vesmíru. To znamená žádné plýtvání paliva při startu. Ve výšce 100 000 km nad zemským povrchem, kde by měl být konec tohoto výtahu, je gravitace velmi slabá. Navíc je v takové dálce tak silná odstředivá síla, že nebudete pociťovat gravitaci ve směru k Zemi, ale na druhou stranu, což startu ještě výrazně pomůže.

Takový tah na lano by nevydržela ani nejsilnější ocel. Na to je zapotřebí něco jako uhlíkové nanotrubice, nebo jinak nanovlákno. Které je asi desetkrát pevnější a přibližně šestkrát lehčí, právě než samotná ocel. Tady už nejspíš tušíte, že tyto uhlíkové nanotrubice jsou opravdu technologií budoucnosti. Samozřejmě se dá použít nejen pro výtah, ale i na stavbu mostů, téměř nerozbitných aut a spoustu jiného. Bohužel vědci zatím nedokáží tyto vlákna vyrobit delší, než pár milimetrů, snad ne ani centimetrů. A my na výtah potřebujeme 100 000 km. ;)

Tak si to shrneme. Cesty do vesmíru téměř zadarmo. Stavba vesmírných lodí přímo ve vesmíru. To vše by nám umožnilo například těžení surovin na jiných planetách sluneční soustavy, dovolenou na Marsu a mnoho dalších možností s tímto spojením. Navíc jsou tyto trubice vysoce elektricky vodivé. A vzhledem k velmi nízké teplotě na velké části tohoto lana by v něm elektrický proud proudil s velmi nízkým odporem. To by umožnovalo dát na konce lan sluneční panely a elektrickou energii snadno dopravovat zpátky na Zem.

To vše je sice hudbou budoucnosti, ale neřekl bych, že některak vzdálené. Možná mi výlet do vesmíru někdo ze známých koupí už k mým stým narozeninám...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eumenidas nebo ANA Eumenidas nebo ANA | Web | 22. ledna 2013 v 23:38 | Reagovat

Pozoruhodná myšlenka. Kdoví, třeba i k tomuto někdy dojde.
Ale nevěřím, že to bude téměř zadarmo. Naopak, bude to pěkně drahé a jen pro VIP. Protože je nežádoucí, aby se na něčem nedalo vydělat.
Proto ještě pořád nevyrábějí elektromobily nebo auta na vodíkové spalování (nevím, jestli jsem ten termín použila správně). Jak jsem slyšela, technologie prý jsou, dokonce už byl vyroben prototyp - a stažen z trhu dřív, než se tam vůbec objevil.

2 Vendy Vendy | Web | 22. ledna 2013 v 23:39 | Reagovat

[1]: Kruci kruci. Zase mi tam naskočilo jiné jméno. Toho si nevšímej.

3 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 8:43 | Reagovat

[1]: [2]: No... asi jsem se nechal trochu unést tím "téměř zadarmo". Spíše jsem měl napsat: mnóhem levněji, než je to v porovnání s dnešní cenou. :)
A určitě na tom, že se nevyrábějí alternativní pohony kvůli výdělku ze spalovacích pohonů, něco bude. Proč vyrábět levnou dopravu, když ta aktuální pěkně vynáší?... ;)

4 Ænag Ænag | E-mail | Web | 4. února 2013 v 18:27 | Reagovat

Tuto teorii jsem již někde slyšela. Připadá mi velmi zajímavá a snad i poměrně jednoduchá (mé znalosti jsou však velmi maličké, aby to dokázaly pochopit...) Je to zajímavý nápad, nabízející ohromné možnosti, a jak říkáš levné cestování do blízkého vesmíru, dovolená na Marsu, pozorování oblohy z Měsíce, krásné scifistické představy, ale 'nezničili' bychom my lidi pak vesmír a jeho krásu kolem nás? Myslím, že by musely být přísné podmínky pro cestování vesmíre (přenos zbytečných věcí na jiné planety a vesmírná tělesa...) anebo ty poplatky za znečišťování vesmírné přírody... No ale to možná uvažuji až moc do budoucna...
Teď už nám zbývá jenom sehnat peníze na realizaci a počkat k tomu ještě několik let - a hurá bohatí podnikatelé mohou na dovolenou do vesmíru...:D

5 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 4. února 2013 v 20:11 | Reagovat

[4]: Řekl bych, že až tato technologie bude k dispozici, bude lidstvo moudřejší i ve vesmírné ekologii :D Myslím to tak, že v tu dobu budeme skutečně natolik moudří, že rozeznáme skutečně špatné věci od těch dobrých, ne jak je tomu dnes. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama