Těžko by se žilo bez vzponínek, lehce se vzpomínkami na budoucnost

17. února 2013 v 12:00 | crazyWolf |  Mozkovna
Vzpomínky, co bychom byli bez nich? Co bychom byli bez paměti? Jen si to představte. Ráno vstanete a nevíte kudy do koupelny, nevíte ani, že nějakou koupelnu máte. Nevíte kde a jak se najíst. Žít jen přítomností? To prostě není myslitelné. Člověk by nic nedokázal. Když by ani nevěděl, jak si vyčistit zuby, těžko by vynalezl kolo, nebo parní stroj. Vynálezy, které se dají vymyslet pouze díky předchozím znalostem a zkušenostem.


A přece jsme kdysi jakékoli vzpomínky postrádali, třeba kdysi dávno jako jednobuněční organismy. Zdá se mi docela překvapivé, ale v přírodě se paměť, schopnost uchovávat si vzpomínky, moc často nevyskytuje. Mohou ji mít pouze obratlovci a nejsem si jist, zdali všichni tito živočichové. Jasně, je to většina zvířat, na které si dokážete vzpomenout, ale to opravdu není velká skupina živočichů. Mnohem víc jich žije bez tohoto privilegia - mít vzpomínky. Nikterak zvlášť si to neuvědomujeme, ale paměť je docela evoluční novinka, či chcete-li evoluční vymoženost.

Ale co by mohlo být další úrovní paměti? Myslím dál v evoluci? Někde jsem si přečetl zajímavou otázku, zněla nějak takto: "Proč máme pouze vzpomínky z minulosti a žádné vzpomínky o budoucnosti?". Docela mě to zaujalo. Protože co tomu brání? To, že se to ještě nestalo? Ale přece naše vzpomínky na minulost se také nestaly. To je jen pár našich myšlenek v mozku. Něco se nám přihodilo a my jsme si něco zapamatovali, a protože nemáme většinou jiný druh záznamu té události, nezbývá nám nic jiného, než té vzpomínce věřit. Ale může svému mozku do morku kostí věřit? Je opravdu tak dokonalý, že nám podává nezkreslené informace? To určitě ne. Mozek si s námi dost často hraje a hraje si velmi často právě s našimi vzpomínkami.

Takže to, co si pamatujeme, to se vlastně také nestalo, jen si myslíme, že se to stalo. Ovšemže se v té minulosti stalo velmi pravděpodobně něco podobného, ale to přece dokážeme částečně i s těmi budoucími událostmi. Když vyhodíme míč do vzduchu, víme, že dopadne na zem. Nevíme kam přesně a kdy přesně, stejně tak, jako když si nemůžeme být jisti, jestli se všechny naše vzpomínky doopravdy staly tak, jak si pamatujeme.

Závěrem, proč tedy nemáme vzpomínky o budoucnosti? A není to spíš otázka času, otázka dalšího evolučního vývoje? Těžko říct, možná to opravdu není možné. Možná tomu naprosto zabrání kauzalita - nejdřív příčina a pak až následek. Ale možná jistým druhem vzpomínek z budoucnosti, ve smyslu dokonalejšího předvídání nastávajících událostí, jednou budeme disponovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Puff Puff | Web | 17. února 2013 v 12:14 | Reagovat

Myslím si, že vzpomínky na budoucnost nikdy existuvat nebudou. Je to prostě nemožné. Nikdy nemůžeš vědět dopředu, co se stane. Kdybys věděl, že za tři minuty zakopneš o kamínek, tak si dáš prostě pozor, aby se to nestalo, případně jdeš jinudy nebo se na ty tři minuty zastavíš. Je mnoho cest, kterými se můžeš vydat a změnit tak celou budoucnost. Jestli je to opravdu otázkou evolučního vývoje, možná jednou lidé budou vidět alternativy toho, co se může stát. Nikdy se na to ale nebudou moci spolehnout. Nikdy totiž nevíš, kdy se objeví skřítek Puk a vše pokazí :-)

2 Natas Natas | Web | 17. února 2013 v 12:21 | Reagovat

Velmi vtipně vyřešená nabídka blogu. Vzpomínky na budoucnost? A co také hodně diskutované de javu. Toť otázka do pranice. Zajímavá myšlenka článku.

3 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 17. února 2013 v 12:27 | Reagovat

[1]: Tak určitě by to mohlo vypadat, že budeme znát jen ty alternativy možných událostí. Nebo by to mohlo vypadat tak, že ze všech možných alternativ si budeme pamatovat jen tu, kterou nemůžeme nijak změnit, nebo nechceme změnit a proto se také stane. :)

[2]: Děkuju za pochvalu :) Určitě s tím i déjà vu v jistém smyslu souvisí... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama