Do budoucnosti? Hračka!

29. března 2014 v 12:00 | crazyWolf |  Mozkovna
Všichni cestujeme časem neustále. Bohužel pouze do budoucnosti, a ani to dnes nemůžeme zcela ovlivnit. Když se však mluví o cestování časem, má se na mysli něco jiného, než toto běžné cestování do budoucnosti rychlostí jedné sekundy za jednu sekundu. Většinou se má na mysli cestování o několik let dopředu, anebo nazpět do minulosti během okamžiku. To se ale zatím nikomu nepodařilo a takové cestování můžeme naleznout zatím pouze ve science-fiction.


Snad každý si alespoň jednou přál, aby to bylo možné, aby se mohl vrátit do minulosti, kde by napravil některé své chyby, nebo se podívat do budoucnosti, kde by shlédl lidstvo na vrcholu technologických možností. Já se ale v tomto článku nechystám rozepisovat o tom, jak brilantní by tato možnost byla. Spíše se budu snažit rozebrat teoretické, či hypotetické možnosti cestování časem.

Co se dnes ví zcela jistě je, že do budoucnosti cestovat lze. Nějaký rodilý Němec - Einstein - toto předpověděl svými nejslavnějšími rovnicemi. Při různých rychlostech pohybu čas plyne nepatrně jinou rychlostí. Asi si říkáte, že takový malý rozdíl těžko nějak v běžném životě pocítíme. Ale právě denně používaná GPS s tím musí neustále počítat, neboť družicím na oběžné dráze plyne čas jinak rychle, nežli nám, zde na Zemi. Kdyby se s tím nepočítalo, za jediný den by se nepřesnost určení pozice pomocí GPS zvětšila na 11,5 km!

To ale stejně není takové cestování časem, které bychom si představovali. Tímto způsobem se čas družic vůči našemu času posune o pouhou jednu sekundu za neuvěřitelných 100 let. To není zcela efektivní cestování časem.

Něco podobného se děje i u, dnes velmi profláklého, paradoxu dvojčat. Ve zkratce: Jedno z dvojčat zůstane na Zemi a druhé odletí vesmírnou lodí pryč. Začne s lodí zrychlovat až k rychlosti blízké rychlosti světla a poté začne zase brzdit, otočí se a stejně zrychlí a brzdí zpátky směrem k Zemi. Když se poté obě dvojčata setkají, bude pozemské dvojče starší, než dvojče cestovatel - toto dvojče tedy cestovalo časem do budoucnosti. Bohužel, aby byl tento způsob efektivní, resp. aspoň trochu pozorovatelný, museli bychom mít technologii, díky které bychom dokázali zrychlit na rychlost blízkou té rychlosti světla. To ale chvíli potrvá, protože zatím nejrychlejší raketa v historii letěla neuvěřitelných 58 350 km/h! Což je ale pouze 0,005 % rychlosti světla... :(

Tak si to shrňme - cestování do budoucnosti? Hračka! Jen mít tolik energie a takovou technologii, abychom dokázali letět aspoň těch 80 % rychlosti světla (863 402 279 km/h). O zajímavějším cestování do minulosti vyjde článek zítra. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rainne Rainne | Web | 29. března 2014 v 12:43 | Reagovat

Moci změnit to, co člověk v minulosti udělal, by bylo parádní. Ovšem otázka by byla jaké škody by 'oprava' minulosti způsobila. Nevím, jestli bych do toho šla.. Teorie v tvém článku jsou velmi zajímavé. Hodně mě zaujalo to s těmi dvojčaty. Hned bych si jedno našla a šla to zkusit. Jsem zvědavá na zítřejší článek a postřehy z cestování do minulosti.

2 Pufflie Pufflie | Web | 29. března 2014 v 18:51 | Reagovat

Fuj, z takové rychlosti by mi bylo moc moc špatně a potřebovala bych moc moc kinedrylů :D
Těším se na zítřejší článek... Vypadá to, že bych mohla doufat, že se v něm dočtu něco o efektu motýlích křídel :)

3 Peqvy Peqvy | Web | 4. září 2015 v 19:32 | Reagovat

Velmi zajímavý článek a super grafika blogu! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama