Zabijme dědečka

30. března 2014 v 18:00 | crazyWolf |  Mozkovna
Měnění minulosti by mohla být sranda. Ale je to vůbec možné? Někteří vědci tvrdí, že ano. Na druhou stranu spousta ostatních vědců tvrdí opak. Většina si je jista, že tok času nelze obrátit. Jeden z důvodů je tzv. princip kauzality - příčina předchází následku a následek následuje po příčině. Může vás bolet ruka, protože jste se do ní praštili, ale těžko jste se praštili do ruky, protože vás bolí (pokud to máte v hlavě v pořádku :D ). Snažím se říct, že kdyby neplatil princip kauzality, těžko bychom mohli vůbec vědět něco o fyzice, ani bychom nevěděli, že když pustíme kámen na zem, tak že spadne. Takové věci ale v praxi nepozorujeme, proto bude nejspíš kauzalita platit.


Odložme na chvíli kauzalitu a připusťme, že bychom hypoteticky cestovat do minulosti mohli. Pojďme tedy zabít toho našeho dědečka. Mám na mysli docela známý paradox dědečka. V tomto paradoxu cestujete do minulosti a tam se vám podaří zabít vlastního dědu. Ale potom se vaší babičce nemůže narodit váš otec, či matka, a proto jste se ani nikdy nemohli narodit vy. Ale to jste v tom případě nemohli ani zabít vlastního dědečka. Takže on přežil a vy jste se narodili a cestovali do minulosti, kde jste zabili dědečka… Co s tím?

Někdo tvrdí, že tímto "narušením časoprostoru", jak se často říká, by se vytvořil nový paralelní vesmír, ve kterém by váš dědeček nežil a ani vy byste se nenarodili. Avšak vedle tohoto vesmíru by stále existoval ten starý, kde váš dědeček žije, kde jste se vy narodili a odcestovali do minulosti.

Já se však osobně přikláním k jiné hypotéze. V uskutečnění této vraždy by vám prostě něco zabránilo. I kdybyste se rozhodli ho skutečně zabít, tak se ten pokus o vraždu stal přece v minulosti, kde se to nemohlo povést, jelikož vy jste se poté museli narodit. A vy jste v budoucnosti jen cestovali do minulosti, abyste tuto minulost naplnili. Jednoduše se vám to podařit nemohlo, protože vy jste se narodili, a ta minulost se již stala, i když s vámi z budoucnosti. Tudíž s veškerými "změnami" minulosti už budoucnost počítá.

Ve skutečnosti je pár zcela fyzikálních teorií, nebo spíše hypotéz, od uznávaných fyziků, které dovolují cestovat časem nazpět. Bohužel se většinou počítá s věcmi, které asi nepůjdou vytvořit. Totiž jednou je to nekonečně dlouhá struna, jindy červí díra, jejíž jeden konec se pohybuje téměř rychlostí světla. Něco nekonečně dlouhého nemá cenu vůbec brát v potaz. A ta červí díra? K jejímu stabilnímu udržení by byla potřeba neznámá hmota se zápornou hmotností a k pohybu takovou rychlostí zase obrovské množství energie.

Těchto hypotéz je ještě více, na což bych potřeboval aspoň další dva články. Ale nejzajímavější na nich je jedna věc, která vyplývá z každé té hypotézy. A to je, že cestovat časem nelze nazpět dál, než do doby, kdy byl tento "stroj času" postaven. Bude to souviset s nějakými vlastnostmi časoprostoru, ale víc nevím - nemám ještě zdaleka takové znalosti fyziky… :D

To ale ovšem může zodpovědět jednu častou otázku: "Jestliže lze cestovat do minulosti, proč nás ještě žádný takový cestovatel nenavštívil?" Možná tedy proto, že ještě žádný "stroj času" nebyl postaven, možná ale opravdu proto, že to nelze. Ve většině těch hypotéz je vždy možnost, že nám v tom cestování zkrátka něco zabrání. Třeba v té červí díře by se za okamžik nejspíš nahromadilo tolik energie, že by stejně asi zkolabovala.

Ve verdiktu vás tedy asi nepotěším. Dnešní fyzika říká jasné NE. Sice s jistým ALE, protože hypoteticky to jistými způsoby lze. Prakticky? To už je jinačí oříšek. A s těžkým srdcem musím říci, že dle mého názoru, člověk nebude cestovat časem do minulosti ještě aspoň pár tisíc let… 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | E-mail | Web | 30. března 2014 v 18:47 | Reagovat

Máš moc krásný design blogu, takový jednoduchý a výstižný, mimochodem pěkně napsaný článek.
Dovoluji si Tě pozvat na moje stránky: humanlizards.blog.cz - budu ráda, když se dostavíš :)

2 Bogardanka Bogardanka | Web | 7. září 2015 v 22:56 | Reagovat

Rozhodne je to mimo mojich schopností  a pravdepodobne mimo schopností celého ľudstva (i keď niekto sa o to môže pokúšať). Každopádne mám vďaka tebe dobrú tému na večerné filozofovanie s priateľmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama