Jak jsem viděl sebe a svoje studium fyziky v prváku na vysoké

30. května 2015 v 15:00 | crazyWolf |  Blok na Blogu
Nedávno jsem objevil svůj text na téma Fyzika a já v roce 2013. Psal jsem to na konci prvního ročníku vysoké jako podmínku k získání zápočtu prosemináře z elektromagnetismu (mimochodem mě tento předmět vyučoval docent, jemuž nedávno ten *** Zemanů nedal profesorský titul!). Text, ani zadání nemá moc společného s tímto předmětem, ale nejspíš se náš vyučující chtěl jen dozvědět něco více o nás - studentech prvního ročníku. Následuje onen text:Už jako dítě na nižším stupni základní školy jsem říkal, že budu vynálezce. Neměl jsem ani žádné takové období, kdy chce být kluk astronautem, který léta raketoplánem do vesmíru, ani popelářem, abych se mohl vozit na popelářském autě. Snad jen chvíli jsem chtěl být hasičem zachraňujícím životy. Takovým hrdinou. Jinak jsem své rozhodnutí ohledně toho, čím budu, nezměnil. Jednou však přišly pochybnosti, když jsem si nějaký čas myslel, že nebudu mít co vynalézat, neboť je již vše vynalezeno. Nakonec jsem pochopil jak se mílím, a že je toho spousta doposud neobjevena. Když jsem po páté třídě přešel na osmileté gymnázium, začal jsem se věnovat matematické olympiádě a to mě utvrdilo v mém stanovisku k mé budoucí profesi. Sice to už neměl být vynálezce, ale vědec v oboru matematika, nebo fyzika.

Někdy v průběhu mého studia na gymnáziu jsem začal sledovat seriál Hvězdná brána. Možná to zní směšně, ale opravdu si myslím, že to byl právě tento seriál, díky kterému jsem se zcela a pevně rozhodnul, co přesně chci studovat. A tím je astrofyzika. V tomto seriálu jsem totiž viděl spoustu sci-fi technologií a zajímavých teorií, které vznikly na základě skutečné, ale zdaleka ne podložené teorie, a které mě velmi upoutaly. Představa mezihvězdného cestování červí dírou, nebo sta-tunovou vesmírnou lodí mi přijde doslova úžasná. Jako kluk jsem to chtěl zažít, nyní prahnu po vědění v tomto ohledu. Od té doby jsem si začal půjčovat knížky a snažil se nevynechat jediný dokument v televizi s tématikou astrofyziky, jako speciální a obecná teorie relativity, kvantová teorie, nebo v neposlední řadě něco o červích a černých dírách, či o cestování časem. Čím více jsem měl o těchto věcech nějaké vědomosti, tím jsem toho potřeboval vědět víc.

V tu dobu jsem ale ještě nevěděl, na jakou přesně školu bych měl jít. Na to mě přivedlo až Letní soustředění mladých matematiků a fyziků, nebo jak se mu přezdívá 'MatFyz tábor', právě pořádaný MFF UK, kam jsem jel poprvé na konci kvinty a pak každým rokem. Organizátoři byli z řad pedagogů a studentů především matfyzu. Před tím jsem možná ani tuto školu moc neznal. Ale když jsem si na internetu našel, že v navazujícím magisterském studiu je také obor astrofyzika, měl jsem se vším jasno. Na tomto táboře je spousta odborných přednášek, kde jsem se asi v patnácti naučil diferenciálním počtům, nebo jsem viděl odvození speciální teorie relativity. Také tu účastníci pracují deset dní na vlastním fyzikálním projektu, o kterém na konci přednášejí. To jsou aktivity, které dokáží nadchnout pro fyziku. A také mne nadchly.

Prý se říká, že matfyz může udělat průměrně snaživý student, který nemusí být ani nikterak chytrý. Já tomu věřím, ale naneštěstí o sobě nemohu upřímně prohlásit, že bych byl nějak více snaživý. Bohužel se to trochu projevilo v prvním semestru a přidělal jsem si tím jen další starosti a další spousty práce. Naštěstí pro mě se také říká, že se z matfyzu nevyhazuje, ale jen se dobrovolně odchází. Protože, jestli je toto pravda, budou mne kantoři a studenti na matfyzu vídat i další roky. Nechystám se z této školy dobrovolně odejít a budu se tu držet zuby nehty.

Při příchodu do prvního ročníku mě překvapila obtížnost. Možná ani ne tak obtížnost, jako velké množství práce a úkolů, které bylo potřeba dělat. Na tuto školu nejsou přijímací zkoušky a také jsem si říkal, že na matematiku a fyziku se nebudu muset nijak zvlášť učit, že to půjde samo tak, jako tomu bylo na střední škole. Brzy jsem však pochopil, že tomu tak není. Že na jedné z těch těžších a prestižnějších škol u nás v republice se budu muset do skript čas od času kouknout, tedy možná spíše o něco častěji. Jak překvapující. Ale nehledě na tyto nepříjemná zjištění jsem si tuto školu velmi oblíbil. Učivo doopravdy naplnilo mé očekávání tak, jak jen mohlo. Studujeme zde tak úžasné věci, kterým většina mých přátel bohužel neporozumí a snad by ani neuvěřila. Jako studenti nahlížíme do jakési 'vyšší' fyziky, která je šikovně skryta před zraky 'obyčejných' lidí. Dozvídáme se, jak a proč se věci kolem nás dějí, resp. se dozvídáme to, co se většina vědecké obce domnívá, že je správná interpretace těchto dějů. A to vše je na tom právě to krásné.

Jak jsem již zmiňoval, v navazujícím magisterském studiu bych se chtěl zabývat astrofyzikou. Vlastně jsem právě kvůli ní šel na tuto školu. Chtěl bych spíše dosáhnout jistého vědění o vesmíru a o dějích v něm, nežli dosáhnout nějaké skvěle finančně hodnocené práce. Když jsem sem šel a lidé se mě ptali: 'Čím budeš, až ten matfyz vystuduješ?', většinou jsem pravdivě odpovídal, že vlastně nevím. Nyní již nějakou matnou představu mám, ale stále si v tom zcela jistý nejsem. Vidím dva hlavní scénáře - ten horší by byl, že se stanu učitelem fyziky a matematiky na střední škole. Anebo v tom lepším případě zůstanu na fakultě, kde budu přednášet studentům a dělat na nějakém vlastním výzkumu. Úplně si tuto práci ještě nedovedu představit. Nevím přesně, co je její náplní a tak vůbec si nejsem jist, jak to vypadá v praxi. Avšak věřím, že se mi tyto nejasnosti časem vyjeví, pracovní náplň mi sedne na míru a má práce bude zároveň koníčkem.

Jako každý student v prvním ročníku na vysoké mám i já spoustu snů a ambicí. Jedním z těch velmi ambiciózních snů je dostat Nobelovu cenu za fyziku. A jaký fyzik by si to nepřál, že? Ovšem dokáži stát nohama pevně na zemi a uvědomuji si, že jestli tu ta šance je, tak k ní zdaleka nevede snadná, ani krátká cesta. Stálo by to velké úsilí a asi i pořádnou dávku štěstí. Nicméně je to velmi dobrá motivace pro mladé, zapálené fyziky. Ale jedním z mých největších snů je, dožít se okamžiku, kdy lidstvo bude natolik vyspělé, že zahájí mezihvězdné lety s lidskou posádkou. Snad i osobně přispět svým dílem v tomto technickém pokroku. Tím bych docílil asi největšího ze všech mých velkých snů.

Možná jsou to trochu dětinská, či zbožná přání, ale stejně bych rád na sklonku života věděl, že něco takového již lidstvo dokáže. A právě tak nějak k tomuto cíli se budu snažit ubírat s mojí kariérou fyzika v oboru astrofyziky. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 6. srpna 2015 v 11:59 | Reagovat

Hezké počtení... :) Ale zajímalo by mě, jak vidíš studium fyziky teď... Zda se tvé vnímání studia za tu dobu nějak změnilo... :-)

2 natasas natasas | Web | 1. září 2015 v 10:59 | Reagovat

Právě lidé jako ty jsou na této planetě potřeba. Ambiciózní, sebevědomí, chytří a snaživí. A obzvlášť v těchto oborech. :)

3 Will-R Will-R | Web | 1. září 2015 v 12:48 | Reagovat

Som velmi rada, že som narazila na tento článok. Ja idem teraz do maturitného ročníku z Obchodnej akadémie a práve jediná škola ktorú som si vybrala ďalej je Karlova univerzita a matfyz. Tiež ma zaujíma astrofyzika a astronómia a jedine kvôli tomu idem na fyziku lebo nadväzujúce je práve astronómia. Tvoje ambície sú úžasné :) Dúfam, že tú školu zvládnem... keďže idem z obchodnej akadémie kde fyzika nebola vôbec tak mám aj obavy ale za pokus nič nedám, keď to vyjde tak to tak malo byť a keď to nevyjde tak to tak malo byť tiež a pôjdem skúsiť niečo iné, rozhodne ale nebudem sedieť doma na prdeli :D

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 1. září 2015 v 21:36 | Reagovat

Tak to ti přeji, že tě baví a zajímá, co studuješ :) Hodně mě to i namotivovalo k učení :D

5 Magdaléna Magdaléna | Web | 4. září 2015 v 21:41 | Reagovat

Úžasné počtení. Kamarád jde letos na NANO a mamča právě dodělává matfyz. Občas se stane, že přijede z něčeho tak nadšená, že vypadá skoro jako ty, když popisuješ svůj zápal pro astro :-)
.
Nebyl jsi náhodou na tom simulačním letu do vesmíru, co cca před rokem nebo půlrokem byl?

6 Magdaléna Magdaléna | Web | 4. září 2015 v 21:41 | Reagovat

Jinak se mi moc líbí tvůj design blogu. Propracovaný, ale jednoduchý :-)

7 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 7. září 2015 v 21:33 | Reagovat

[1]: Určitě brzy něco takového napíši :)

[3]: Jak píši, nesmíš to hlavně vzdát při prvních neúspěších! Není to snadná škola, ale člověk to zvládne, když se opravdu snaží :)

[5]: Bohužel, na žádném simulačním letu jsem nebyl :( A děkuji za pochvalu designu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama