Mozkovna

Zabijme dědečka

30. března 2014 v 18:00 | crazyWolf
Měnění minulosti by mohla být sranda. Ale je to vůbec možné? Někteří vědci tvrdí, že ano. Na druhou stranu spousta ostatních vědců tvrdí opak. Většina si je jista, že tok času nelze obrátit. Jeden z důvodů je tzv. princip kauzality - příčina předchází následku a následek následuje po příčině. Může vás bolet ruka, protože jste se do ní praštili, ale těžko jste se praštili do ruky, protože vás bolí (pokud to máte v hlavě v pořádku :D ). Snažím se říct, že kdyby neplatil princip kauzality, těžko bychom mohli vůbec vědět něco o fyzice, ani bychom nevěděli, že když pustíme kámen na zem, tak že spadne. Takové věci ale v praxi nepozorujeme, proto bude nejspíš kauzalita platit.

Do budoucnosti? Hračka!

29. března 2014 v 12:00 | crazyWolf
Všichni cestujeme časem neustále. Bohužel pouze do budoucnosti, a ani to dnes nemůžeme zcela ovlivnit. Když se však mluví o cestování časem, má se na mysli něco jiného, než toto běžné cestování do budoucnosti rychlostí jedné sekundy za jednu sekundu. Většinou se má na mysli cestování o několik let dopředu, anebo nazpět do minulosti během okamžiku. To se ale zatím nikomu nepodařilo a takové cestování můžeme naleznout zatím pouze ve science-fiction.

Život jako biologický stroj

18. srpna 2013 v 21:00 | crazyWolf
Od nepaměti si lidé snažili odpovědět na zdánlivě snadnou otázku "Co je život?". Věda nám řekla, že v pár bodech se dá život, respektive živý organismus, celkem snadno definovat a popsat jeho charakteristické, všem společné, vlastnosti.

Důsledky nekonečnosti vesmíru

3. března 2013 v 15:00 | crazyWolf
"Vesmír je nekonečný." říká se. Ale co to vlastně znamená? Určitě je obrovský, ale nekonečný? Věřit se tomu moc nechce. Ale říkají to uznávaní vědci a snad všichni se v tom shodují. To už to tvrzení má nějakou váhu.

Nekonečno ale vůbec není číslo!

25. února 2013 v 18:00 | crazyWolf
Spousta lidí chápe nekonečno jako nějaké hodně velké číslo. Ale to není dobrá cesta k pochopení tohoto pojmu. Nekonečno nelze chápat jako číslo, je to něco, co všechna čísla ohraničuje, co je dál než všechno ostatní. Nemůžete říct, co je za nekonečnem, protože nekonečno je hranicí čísel. Zato můžete říct, co je před nekonečnem - úplně všechny čísla.

Těžko by se žilo bez vzponínek, lehce se vzpomínkami na budoucnost

17. února 2013 v 12:00 | crazyWolf
Vzpomínky, co bychom byli bez nich? Co bychom byli bez paměti? Jen si to představte. Ráno vstanete a nevíte kudy do koupelny, nevíte ani, že nějakou koupelnu máte. Nevíte kde a jak se najíst. Žít jen přítomností? To prostě není myslitelné. Člověk by nic nedokázal. Když by ani nevěděl, jak si vyčistit zuby, těžko by vynalezl kolo, nebo parní stroj. Vynálezy, které se dají vymyslet pouze díky předchozím znalostem a zkušenostem.

Technologie budoucnosti

15. ledna 2013 v 21:00 | crazyWolf
Výtah do vesmíru.
 
 

Reklama